Cele Fundacji pożytku publicznego Noad
17
- kwiecień
2016
Posted By : NoAd
Cele Fundacji pożytku publicznego Noad

Jako że sam jestem chory, a życie lubi dawać po D jak tylko potrafi to nie tylko ja wśród bliskich mi osób borykam się z problemami zdrowotnymi (nazwijmy to dyplomatycznie). Oraz fakt jakie problemy sprawia dotarcie do dobrego (lub jakiegokolwiek) specjalisty w dotyczącej mnie dziedzinie Psychiatrii.

Jeżeli jak ja mieszkacie w Bytomiu to dowiecie się, że publicznie z NFZ znajdziecie jak dobrze pamiętam dwie lub nawet jedną przychodnię, gdzie skorzystacie ze specjalisty. Termin zwykle około 1,5 miesiąca do przodu. Z racji na to, przez co sam przeszedłem wiem, że dla niektórych te 1,5 miesiąca oczekiwania sprawi, że się rozmyślą, zapomną albo problem się rozwinie z przykrymi skutkami. Właśnie dla takich ludzi, zagubionych, nie do końca rozumiejących co się z nimi dzieje ale czujących że coś jest nie tak chce aby na początku była skierowana Fundacja NoAd (nazwa robocza).

Poniżej prezentuje roboczy statut fundacji:

Statut 10 stron prawniczego bełkotu 😉

Cele fundacji

  1. Pragnę by każdy, kto czuje, że potrzebuje pomocy, lub nie radzi sobie sam ze sobą, lub po prostu chce pogadać miał łatwy dostęp do pomocy specjalistycznej. Osiągnę to poprzez współpracę z prywatnymi przychodniami i lekarzami wynegocjuję niższe ceny dla podopiecznych fundacji oraz będę finansował ze środków fundacji takie porady. (mój Statut §7 pkt 8, 9, 17, 35, 36  )
  2. Codziennie mijam walące się zabytkowe kamienice na terenie Bytomia chciałbym w miarę możliwości nabyć takie nieruchomości, doprowadzić je do względnej używalności oraz oddać w użytek publiczny (mój Statut §7 pkt 18, 20, 21  ) Korzystanie z dotacji takich jak te: mpips  fundusze unijne (do niedawna nie wiedziałem, że można dostać środki z uni np. na rewitalizacje terenów po Hucie Kościuszko, czy masie obiektów po kopalnianych w Bytomiu).
  3. Chce by pomaganie się opłacało. Dowiedziałem się, że każdy z nas może oddać 7% swojego podatku dochodowego na rzecz Fundacji Pożytku Publicznego i otrzyma odliczenie tej kwoty z podatku. A u nas ledwo ledwo o 1% się mówi. (tak, chodzi o 7% a nie o ten reklamowany 1% to dwie osobne kwestie).
  4. Każdy jakoś wiąże koniec z końcem jedni lepiej inni gorzej. A co jeżeli możesz za te same pieniądze mieć więcej, możesz płacić mniej za to co robisz codziennie. Możesz obniżyć koszt prądu, gazu, czynszu, opłat za internet. Jestem w trakcie wykorzystywania tej wiedzy na własnym przykładzie, za jakiś czas opublikuję wyniki. Chce dzielić się wiedzą o tym jak oszczędzać. Obiecasz mi, że jak obniżymy Twoje miesięczne wydatki na opłaty stałe o np. 100 zł to wpłacisz co miesiąc 10 zł na fundacje ? jeżeli tak to pisz już teraz maila: chceplacicmniej@noad.pl
  5. Chcę znaleźć pasywne przychody dla fundacji, tak aby wraz z dotacjami i darowiznami wprowadzić dywersyfikacje źródeł finansowania. W statucie są zapisy o możliwości pozyskiwania środków od innych instytucji, także zagranicznych a także o przekazywaniu środków przez fundacje NoAd dla innych instytucji.

Do ważniejszych cech statutu należą:

  1. Wszechstronna możliwość niesienia pomocy fundacji a także jej działań. (od ochrony zabytków po dotacje na wczasy pod gruszą)
  2. Możliwość przekazywania środków fundacji na rzecz innych fundacji. (tak, gdyby nagle spłynęło za dużo pieniędzy to mogę przekazać np. “Szlachetnej Paczce” środki legalnie.
  3. Możliwość wprowadzania zmian w statucie. Prawo się zmienia, wiele fundacji zostało zamkniętych i otwartych na nowo, bo nie miały zapisów o możliwości zmiany statutu.

To nad czym jeszcze muszę popracować to schemat władzy w fundacji. Chciałbym aby w fundacji był jeden “guru” który pamięta po co fundacje założono i aby mógł sam wskazać kolejnego “guru” jako swojego następce. Jednocześnie chce by istniało ciało doradczo-kontrolne, które może kontrolować wspomnianego “guru” tak aby nadmiar władzy nigdy mi ani żadnemu z następców nie uderzył do głowy. Jednocześnie nie chce aby fakt, że zgromadzę wokół siebie niewłaściwe osoby nie sprawił, że przestane być szefem w założonej przez samego siebie fundacji.

Pozostaje przeczytać kilka e-booków o najefektywniejszych modelach zarządzania małymi i mikro przedsiębiorstwami. Jak znacie jakieś dobre – podrzućcie w komentarzu.

Category:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.