Otwarcie fundacji pożytku publicznego
17
- Kwiecień
2016
Posted By : NoAd
Otwarcie fundacji pożytku publicznego

Otwarcie Fundacji to myśl, z która od jakiegoś czasu się borykam. Własna Fundacja Pożytku Publicznego (non-profit).
Jako człowiek dociekliwy i taki co już swój biznes kiedyś miał. Zrobiłem pewne rozeznanie odnośnie kosztów tego przedsięwzięcia, za i przeciw oraz innych. Postaram się je pokrótce przedstawić.

Przygotowanie do otwarcia fundacji

Tym od czego trzeba zacząć jest pomysł a w zasadzie cel fundacji ponieważ musi być jasno określony a co więcej spisany ale o tym później.
Z racji na moją nazwijmy to dociekliwość postanowiłem wybrać każdy dostępny cel przewidywany przepisami polskiego prawa dla prowadzenia działalności pożytku publicznego. A co za tym idzie lektura ustawy. Dla zainteresowanych link do dziennika ustaw. a tekst jednolity tutaj: D20030873Lj . Dla mniej dociekliwych streszcze że w Art. 4. 1. są aż 33 podpunkty i trzeba się bardzo natrudzić by to co robimy nie było możliwe do podciągnięcia pod któryś z nich.

Otwarcie fundacji

Samo otwarcie fundacji składa się formalnie z kilku prostych kroków.

  1. Ustalenia kto fundacje zakłada (tgzw. fundator).
  2. Utworzenia Aktu Założycielskiego u Notariusza.
  3. Zgłoszenie do KRS.

Oczywiście jak to w Polsce za większość z powyższych trzeba będzie zapłacić. O ile za sam pomysł i ustalenie kto fundacje założy podatku jeszcze nie nałożono (stan prawny na dziś) o tyle za pozostałe zapłacimy w zależności od tego co tej fundacji pozwolimy i jak bardzo ją na start wzbogacimy.

Trzeba rozdzielić ten etap na dwa warianty – czy fundacja będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą czy nie.

Jeżeli jak ja wybieracie dziwny twór prawny stwarzający wiele możliwości (DG) to minimalne zgodne z ustawami koszty to:

  1. Fundusz założycielski na działalność statutową: 1001 zł (nie mniej niż kwota na DG)
  2. Fundusz założycielski na działalność gospodarczą: 1000 zł (nie mniej niż 1000 zł)
  3. Maksymalna wysokość taksy notarialnej dla w/w: 123zł (100 zł + 23% VAT) – płatne notariuszowi.
  4. Opłata za wpis do KRS: 600 zł

Odnośnie 1:

Fundusz założycielski na działalność statutową ma wykazywać, że jest ważniejsza od działalności gospodarczej, zatem z wrodzonym skąpstwem dołożyłem dodatkową jedną złotówkę (teoretycznie nie jest niezbędna). Tak aby żaden urzędnik nie uczył mnie matematyki na nowo co do stwierdzenia “nie mniejsza niż”, a założę się że już tacy w naszym kraju byli.

Odnośnie 2:

Tu ustawa mówi jasno że jeden tysiąc, nie mniej. Skoro mniej nie można to po co więcej? By widełki w maksymalnej stawce dla notariusza podnieść?

Odnośnie 3:

To wynika także z ustawy, dla kwoty do 3000 zł jest to 100 zł netto (+23% VAT). Ciekaw jestem czy jest w Polsce notariusz, który nie pobiera tej opłaty w maksymalnej stawce? Podobno może jeszcze doliczyć kilka złotówek za wydanie odpisu, dodatkowe kiwnięcie palcem itp. itd.

Odnośnie 4:

600 wynika z dwóch kwot: 500 zł to opłata za wpis do rejestru przedsiębiorców, a 100 zł za ogłoszenie tego wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Przy czym przepisy są tak miłe dla obywatela, że nie musi jeszcze dopłacić 250 zł za wpis do rejestru fundacji więc pozostaje koszt 600 zł.

Reasumując:

1001+1000+123+600 i mamy kwotę (sięga po kalkulator) 2724 zł.

Więc postanawiam, że jako praktyk rozpocznę prowadzenie działalności charytatywnej od zebrania 2724 zł na otwarcie Fundacji Pożytku Publicznego.

Jeżeli chcecie wspomóc ten cel, możecie użyć przcisków “przekaż darowiznę” by zadotować przez PayPal, lub zrobić to przelewem tradycyjnym na konto “kupując” dotacje w sklepie na tej stronie LINK

Myślę, że trzeba jakiś pasek z realizacją tego celu wrzucić na główną.

Category:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.