Ofiara dewastacji mienia w Polsce
02
- maj
2016
Posted By : NoAd
Ofiara dewastacji mienia w Polsce

Jakiś czas temu a dokładnie w lipcu 2014 roku stałem się ofiarą dewastacji mojego prywatnego samochodu.

Ofiara dewastacji.

W górnej części na dacie widać zajście. Przebiegli po samochodzie, zniszczyli dach, złamali prawe lusterko, wybili tylną szybę, złamali tylną wycieraczkę, szkodę oszacowano na ponad 6000 zł.
dewastacja ofiara dewastacji ofiara dewastacji

Dzięki szybkiemu wezwaniu Policji oraz przyglądaniu się gdzie odchodzą sprawcy udało się złapać 2 z nich.

Gdy padniemy ofiarą takiego zdarzenia nie próbujmy interweniować – jeżeli sprawcy są tak oszołomieni że dokonują takich czynów – możemy źle skończyć. Przede wszystkim własne bezpieczeństwo, potem szukamy cech charakterystycznych takich jak tatuaże, zegarki, ubiór, kolor włosów itd.

W moim przypadku na niekorzyść była nocna ulewa i poranne słońce, należało czymś zakryć auto by odciski palców nie zostały zniszczone przez parującą wodę, ale na szczęście udało się i bez nich. Zdjęcie odcisku buta, ręki, opisanie całego zdarzenia w protokole oraz moje zeznania trwały około 2,5 – 3h więc należy być bardzo cierpliwym. Tylko dokładnie opisane dowody mogą być użyteczne w sądzie, zły opis i z odcisków palców nic nie będzie – cierpliwość i nie poganianie.

Z racji na rozbitą przednią szybę auto nie nadawało się do jazdy (grozi za to mandat) więc trzeba odnaleźć lawetę, najlepiej od razu pod warsztat, gdzie dokonamy wyceny szkody i ewentualne naprawy. Nie ma sensu holować auta do domu bo trzeba będzie je holować kolejny raz do warsztatu. Zatem telefony do różnych firm, szukamy najtańszej.

Sprawa o ściganie sprawców jest z powództwa cywilnego więc musimy się podpisać pod zeznaniami i poprosić o ściganie sprawców. W moim przypadku część została złapana więc było łatwiej. Policji trzeba pomóc, przejść się po okolicznych sklepach za nagraniem, można szukać w monitoringu z komunikacji miejskiej, być może jakaś kamera złapała wyraźne twarze  gdy przejeżdżał koło sprawców autobus. Staramy się wszystko zgrać od razu z playerami tak by pliki można było uruchomić na dowolnym komputerze. Część monitoringów nagrywa w formacie DAV, można to prze konwertować do np. AVI i zgrać na USB / płytę.  Ważne – każdy dowód zostanie zabezpieczony tj pendrive / płyta z nagraniami trafi do akt więc używajmy jakichś tanich pamięci lub właśnie płyt CD.

Co dalej ? Sprawa w sądzie, ja na żadnej nie byłem na wezwaniach pisało, że stawiennictwo nieobowiązkowe. Po ponad roku dostałem 2 osobne wyroki (dla każdego ze złapanych sprawców). Wyroki jako ofiara dostaniemy pocztą listem poleconym jak się uprawomocnią, nie ponosimy kosztów. W wyroku są rozpisane zobowiązania wobec oskarżonego w moim przypadku zwrot po 50% wysokości szkody na każdego ze sprawców oraz zawiasy, prace społeczne itd.

Co dalej? jeżeli sprawcy nie chcą kooperować to pozostaje czekać aż miną terminy w których należności mają być zwrócone. Gdy termin minie udajemy się do sądu z wyrokiem i wypełniamy wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. Czekamy na kolejny list z wyrokiem opatrzonym w tę klauzulę. Gdy już go dostaniemy to możemy się udać do komornika i złożyć wniosek o ściągnięcie wierzytelności. Jeżeli mamy nr kont bankowych, adresy itp. itd – przydadzą się. Teraz zależy od nas czy chcemy u komornika ponieść dodatkowe opłaty za zapytania do ZUS i innych instytucji o to czy sprawca ma opłacane i przez kogo składki. I pozostaje czekać. U komornika podajemy nasz numer konta do otrzymania wierzytelności.

I tak jako ofiara dewastacji w lipcu 2014 roku jestem na tym etapie od kwietnia 2016. I czekam….

Category:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.